dlapacjenta.info

Badania medyczne

Jeśli często dolega nam ból głowy, nie warto regularnie zażywać leków przeciwbólowych, które mają działanie uboczne. Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny tej dolegliwości, powinniśmy wykonać badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. W tym celu oprócz samej głowy, zalecane może być zbadanie również odcinka szyjnego kręgosłupa.
Siedzenie wielu godzin przed komputerem czy za kierownicą, a także rzadkie uprawianie sportu to prosta droga do dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Aby szybko ją zdiagnozować i rozpocząć rehabilitację, a tym samym uniknąć zażywania leków czy nawet chirurgicznego skalpela, należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Obrazowanie biomedyczne jest niezwykle ważne dla wykrywania, diagnostyki i leczenia raka, przyczyniając się do poprawy rokowań dla milionów chorych. Nowy wielorodzajowy system ma wykrywać nowotwory z jeszcze większą dokładnością.
Sieć uczelni i przedsiębiorstw europejskich rozpoczęła interdyscyplinarne badania nad móżdżkiem. Pozyskane informację przybliżą nas do zrozumienia mechanizmu działania tego złożonego narządu.
Obrazowanie układu nerwowego pozwala zgłębiać tajemnice mózgu oraz uwidocznić ten najważniejszy i najbardziej złożony narząd człowieka. Naukowcy z UE połączyli siły, aby poczynić postępy w umiejętności korzystania z tej relatywnie nowej i stale rozwijającej się metody.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował mikroskop optyczny o superwysokiej rozdzielczości, który pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy komórek znajdujących się głęboko w żywych tkankach. Otwiera to drogę do badania zachodzących na poziomie subkomórkowym zmian w mózgu, w procesach chorobowych lub związanych z uczeniem się.
Spowolnienie procesu neurodegeneracji pozwala poprawić jakość życia chorych i ich rodzin. Do testowania leków chroniących układ nerwowy potrzebne są innowacyjne narzędzia do monitorowania oraz biomarkery różnych etapów choroby.
Złego stanu zdrowia i choroby nie powstrzymują granice narodowe i podobnie powinno być z badaniami medycznymi. Globalne problemy zdrowotne wymagają globalnych wysiłków. Praca ponad granicami, wymiana wiedzy i zasobów oraz rozwiązywanie wspólnych problemów to ważne zasady i kluczowy atut unijnych badań i innowacji w medycynie. Projekt EU-LAC HEALTH jest tego doskonałym przykładem. Koordynatorem podjętych w październiku 2011 r. starań o poprawę globalnej współpracy w ramach badań medycznych jest hiszpański Narodowy Instytut Zdrowia Carlos III.
Pracownik AGH wraz z hiszpańskimi naukowcami tworzy oprogramowanie komputerowe, które umożliwi likwidację zakłóceń i szumu w obrazach zarejestrowanych metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu lekarz otrzyma czysty obraz narządów wewnętrznych człowieka.
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności