dlapacjenta.info

Badania medyczne

Źródło
Obrazowanie biomedyczne jest niezwykle ważne dla wykrywania, diagnostyki i leczenia raka, przyczyniając się do poprawy rokowań dla milionów chorych. Nowy wielorodzajowy system ma wykrywać nowotwory z jeszcze większą dokładnością.
Sieć uczelni i przedsiębiorstw europejskich rozpoczęła interdyscyplinarne badania nad móżdżkiem. Pozyskane informację przybliżą nas do zrozumienia mechanizmu działania tego złożonego narządu.
Obrazowanie układu nerwowego pozwala zgłębiać tajemnice mózgu oraz uwidocznić ten najważniejszy i najbardziej złożony narząd człowieka. Naukowcy z UE połączyli siły, aby poczynić postępy w umiejętności korzystania z tej relatywnie nowej i stale rozwijającej się metody.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował mikroskop optyczny o superwysokiej rozdzielczości, który pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy komórek znajdujących się głęboko w żywych tkankach. Otwiera to drogę do badania zachodzących na poziomie subkomórkowym zmian w mózgu, w procesach chorobowych lub związanych z uczeniem się.
Spowolnienie procesu neurodegeneracji pozwala poprawić jakość życia chorych i ich rodzin. Do testowania leków chroniących układ nerwowy potrzebne są innowacyjne narzędzia do monitorowania oraz biomarkery różnych etapów choroby.
Złego stanu zdrowia i choroby nie powstrzymują granice narodowe i podobnie powinno być z badaniami medycznymi. Globalne problemy zdrowotne wymagają globalnych wysiłków. Praca ponad granicami, wymiana wiedzy i zasobów oraz rozwiązywanie wspólnych problemów to ważne zasady i kluczowy atut unijnych badań i innowacji w medycynie. Projekt EU-LAC HEALTH jest tego doskonałym przykładem. Koordynatorem podjętych w październiku 2011 r. starań o poprawę globalnej współpracy w ramach badań medycznych jest hiszpański Narodowy Instytut Zdrowia Carlos III.
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności